OFFICIAL RESULTS - 2016 DELAWARE STATE SHOOT

For 2015 Results, Click Here For 2012 Results, Click Here
For 2014 Results, Click Here For 2011 Results, Click Here
For 2013 Results, Click Here For 2010 Results, Click Here

 

   

Event 1 Bud Fini Singles

 

Trophy

 

Winner

ATA Number

Score

Open Champion   Keith Miranda 37-16086 99
Open AA   Don Schaffer Jr. 85-03688 98
Open A   Vincent Barranco 12-17020 98
Open B   Samuel Osterhoudt 88-00636 98
Open C   Ernest Onesti 10-10837 95
Open D   Daniel Brandreth 15-15425 94
Open Lady 1   Bethany Breighner 07-60082 89
Open Lady 2   Lisa Long 86-00265 99
Open Sub Vet   John Patchell 89-00221 98
Open Vet   George Wright 91-03829 99
Open SR Vet   John Godwin 35-05181 97
Open Sub Jr   Luke Cowart 13-14993 98
Open Jr   Travis Foose 10-12918 97
Open Jr Gold   Kie Kababik 07-60746 97
         
         
   

Event 2 Diamond State Handicap

   

Trophy

 

Winner

ATA Number

Score

Open Champion   Edward Meeks 14-18142 95
Open 18-21   Fred McDonald 15-18296 93
Open 22-23   Samuel Osterhoudt 88-00636 90
Open 24-25   Douglas Bracher 05-10380 88
Open 26-27   Ron Sutton 84-06805 94
Open Lady 1   Susan Emma 11-11298 89
Open Lady 2   Patricia Slimm 08-14517 92
Open Sub Vet   Bruce Paterson 99-00387 90
Open Vet   Leonard Fennimore 82-00886 89
Open SR Vet   Richard Belotti 04-10550 93
Open Sub Jr   Duncan Stevenson 13-15693 90
Open Jr   Kevin Sutton 07-60087 83
Open Jr Gold   Kie Kababik 07-60746 89
         
         
 

 

Event 3 Blue Hen Doubles Championship

   

Trophy

 

Winner

ATA Number

Score

Open Champion   Luke Cowart 13-14993 95
Open AA   Don Schaffer Jr 85-03688 95
Open A   Vincent Baranco 12-17020 90
Open B   Michael Van Note 90-04735 91
Open C   Christopher Cusumano 12-16910 87
Open D   John Tierno Jr 35-13080 85
Open Lady 1   Bethany Breighner 07-60082 91
Open Lady 2   Lisa Long 86-00265 88
Open Sub Vet   David Poliziani 04-14318 89
Open Vet   George Wright 91-03829 88
Open SR Vet   John Godwin 35-05181 89
Open Sub Jr   Duncan Stevenson 13-15693 92
Open Jr   Kevin Sutton 07-60087 93
Open Jr Gold   Kie Kababik 07-60746 94
         
         
   

Event 4 Doubles Class Championship

   

Trophy

 

Winner

ATA Number

Score

Resident AA   no entry    
Resident A   no entry    
Resident B   Fritz Carlsten 81-01990 92
Resident C   Edward Meeks 14-18142 83
Resident D   Richard Belotti 04-10550 70
Open AA   Bob Malmstedt 87-01728 96
Open A   Gene Mior 04-13213 93
Open B   David Poliziani 04-14318 92
Open C   Chris Griscom 89-01855 92
Open D   Salvatore Barone 11-10769 86
Open Lady 1   Bethany Breighner 07-60082 86
Open Lady 2   Catherine Brown 94-03657 87
Open Sub Vet   Dennis Cacciola 79-05086 94
Open Vet   Keith Miranda 37-16086 92
Open SR Vet   John Godwin 35-05181 90
Open Sub Jr   Luke Cowart 13-14993 99
Open Jr   Kevin Sutton 07-60087 94
Open Jr Gold   Kie Kababik 07-60746 94
         
         
   

Event 5 Preliminary Handicap Championship

   

Trophy

 

Winner

ATA Number

Score

Resident Champion   Ricky Fortner 11-10497 96
Resident 18-21   Edward Meeks 14-18142 92
Resident 22-23   Jerry Burkert 11-00975 84
Resident 24-25   John Patchell 89-00221 86
Resident 26-27   no entry    
Open Champion   Patricia Slimm 08-14517 96
Open 18-21   Larry Kirk 04-13063 92
Open 22-23   Don Schaffer Sr 86-00315 93
Open 24-25   Paul Dias 02-11348 93
Open 26-27   Luke Cowart 13-14993 93
Open Lady 1   Susan Emma 11-11298 88
Open Lady 2   Lisa Long 86-00265 91
Open Sub Vet   Robert Battista 91-01866 92
Open Vet   Leonard Fennimore 82-00886 93
Open SR Vet   Clifford Leutholt 35-07800 95
Open Sub Jr   Wesley Beaver 14-18245 94
Open Jr   Evan Mood 13-00022 90
Open Jr Gold   Kie Kababik 07-60746 91
         
         
   

Event 6 Singles Class Championship

   

Trophy

 

Winner

ATA Number

Score

Resident AA   John Patchell 84-00221 92
Resident A   David Henry 11-02860 96
Resident B   Edward Meeks 14-18142 95
Resident C   Richard Belotti 04-10550 89
Resident D   Ron Vincent 11-06077 91
Open AA   Dave Bicknell 93-04480 99
Open A   Robert Tarcza 93-02359 96
Open B   Terry Shaffer 13-16373 99
Open C   Phillip Kocsi 15-13973 97
Open D   Gilbert Pieczynski 15-20038 93
Open Lady 1   Emma Susan 11-11298 92
Open Lady 2   Lisa Long 86-00265 95
Open Sub Vet   Robert Battista 91-01866 98
Open Vet   Keith Miranda 37-16086 99
Open SR Vet   John Godwin 35-05181 94
Open Sub Jr   Luke Cowart 13-14993 98
Open Jr   Kevin Sutton 07-60087 100
Open Jr Gold   Kie Kababik 07-60746 100
         
         
   

Event 7 Kie Kababik Singles Championship

   

Trophy

 

Winner

ATA Number

Score

Resident Champion   Kie Kababik 07-60746 199
Resident Runnerup   Ricky Fortner 11-10497 194
Resident AA   John Patchell 89-00221 185
Resident A   Franklin Bunting 15-13620 189
Resident B   Edward Meeks 14-18142 188
Resident C   Richard Belotti 04-10550 182
Resident D   Ron Vincent 11-06077 181
Resident Lady 1   Pamela Holland 15-10668 164
Resident Lady 2   Catherine Brown 94-03657 173
Resident Sub Vet   William Alfree 11-00260 190
Resident Vet   David Henry 11-02860 185
Resident SR Vet   Jerry Burkert 11-00975 185
Resident Sub Jr   no entry    
Resident Jr   River Shannon 16-25994 149
Resident Jr Gold   Clayton Carlson 16-24777 164
Open Champion   Dave Bicknell 93-04480 200
Open AA   Dave Shaeffer Jr 90-01762 199
Open A   Vincent Barranco 12-17020 195
Open B   Carlos Gomes 08-11530 197
Open C   Richard Batesko 14-18706 193
Open D   Michael Stevenson 15-19038 188
Open Lady 1   Celeste Moore 13-13785 188
Open Lady 2   Patricia Slimm 08-14517 193
Open Sub Vet   Keith Guinn 12-11301 197
Open Vet   Douglas Howell 10-12402 196
Open SR Vet   John DiLorenzo 37-06814 196
Open Sub Jr   Luke Cowart 13-14993 196
Open Jr   Evan Mood 13-00022 196
Open Jr Gold   Ashley Policastro 16-25889 127
         
         
   

Event 8 Kie Kababik Doubles Championship

   

Trophy

 

Winner

ATA Number

Score

Resident Champion   Kie Kababik 07-60746 92
Resident Runnerup   Foster Brown 98-03531 86
Resident AA   no entry    
Resident A   Fritz Carlsten 81-01990 82
Resident B   John Patchell 89-00221 82
Resident C   Edward Meeks 14-18142 80
Resident D   Richard Belotti 04-10550 79
Resident Lady 1   Pamela Holland 15-10668 51
Resident Lady 2   Catherine Brown 94-03657 91
Resident Sub Vet   William Alfree 11-00260 91
Resident Vet   James Daisey 86-01798 91
Resident SR Vet   Jerry Burkert 11-00975 85
Resident Sub Jr   no entry    
Resident Jr   no entry    
Resident Jr Gold   no entry    
Open Champion   Luke Cowart 13-14993 98
Open AA   Kenny Ray Estes 88-00249 96
Open A   Dave Dulin 25-04609 94
Open B   Morgan Stevenson 13-15695 93
Open C   Bryan Romanow 13-12075 93
Open D   Fred McDonald 15-18296 80
Open Lady 1   Bethany Breighner 07-60082 93
Open Lady 2   Lisa Long 86-00265 89
Open Sub Vet   Mark Wade 82-02756 98
Open Vet   George Wright 91-03829 87
Open SR Vet   John Godwin 35-05181 92
Open Sub Jr   Wesley Beaver 14-18245 88
Open Jr   Evan Mood 13-00022 96
Open Jr Gold   no entry    
         
         
   

Event 9 Edward Meeks Handicap Championship

   

Trophy

 

Winner

ATA Number

Score

Resident Champion   Kie Kababik 07-60746 97
Resident Runnerup   Edward Meeks 14-18142 94
Resident 3rd   Merlynn Wegter 99-10051 91
Resident 4th   Franklin Bunting 15-13620 90
Resident 5th   Ron Vincent 11-06077 88
Resident 6th   Sean Kababik 06-14857 87
Resident 18-21   Karen Fini 81-00126 77
Resident 22-23   Jerry Burkert 11-00975 87
Resident 24-25   John Patchell 89-00221 86
Resident 26-27   no entry    
Resident Lady 1   Pamela Holland 15-10668 83
Resident Lady 2   Catherine Brown 94-03657 79
Resident Sub Vet   William Alfree 11-00260 89
Resident Vet   Foster Brown 98-03531 84
Resident SR Vet   Vincent Buono 78-08157 91
Resident Sub Jr   no entry    
Resident Jr   no entry    
Resident Jr Gold   no entry    
Open Champion   Robert Battista 91-01866 99
Open 18-21   Richard Batesko 14-18706 92
Open 22-23   Wesley Beaver 14-18245 94
Open 24-25   Dave Dulin 25-04609 94
Open 26-27   Robert Malmstedt 87-01728 97
Open Lady 1   Susan Emma 11-11298 92
Open Lady 2   Patricia Slimm 08-14517 90
Open Sub Vet   Mark Wade 82-02756 95
Open Vet   Leonard Fennimore 82-00886 86
Open SR Vet   John Godwin 35-05181 90
Open Sub Jr   Luke Cowart 13-14993 95
Open Jr   Evan Mood 13-00022 93
Open Jr Gold   no entry    
         
         
   

Event 10 High All Around

   

Trophy

 

Winner

ATA Number

Score

Resident Champion   Kie Kababik 07-60746 388
Open Champion   Luke Cowart 13-14993 391
Open Lady 1   Bethany Breighner 07-60082 366
Open Lady 2   Lisa Long 86-00265 362
Open Sub Vet   Mark Wade 82-02756 385
Open Vet   George Wright 91-03829 361
Open SR Vet   John Godwin 35-05181 374
Open Sub Jr   Wesly Beaver 14-18245 374
Open Jr   Evan Mood 13-00022 385
Open Jr Gold   N/A    
         
         
   

Event 11 High Over All Championship

   

Trophy

 

Winner

ATA Number

Score

Resident Champion   Kie Kababik 07-60746 953
Resident AA   N/A    
Resident A   N/A    
Resident B   Edward Meeks 14-18142 899
Resident C   Richard Belotti 04-10550 842
Resident D   N/A    
Resident Lady 1   N/A    
Resident Lady 2   Catherine Brown 94-03657 818
Resident Sub Vet   John Patchell 89-00221 874
Resident Vet   Foster Brown 98-03531 825
Resident SR Vet   Jerry Burkert 11-00975 885
Resident Sub Jr   N/A    
Resident Jr   N/A    
Resident Jr Gold   Won Champion    
Open Champion   Luke Cowart 13-14993 958
Open AA   Don Schaffer Jr 85-03688 941
Open A   Vincent Barranco 12-17020 913
Open B   John Zultangy 09-21452 879
Open C   Chris Griscom 89-01855 873
Open D   Eduardo Bulaong 97-03694 858
Open Lady 1   Bethany Breighner 07-60082 888
Open Lady 2   Lisa Long 86-00265 910
Open Sub Vet   Jeffrey Whalen 08-10376 897
Open Vet   George Wright 91-03829 880
Open SR Vet   Thomas Wolf 05-10666 871
Open Sub Jr   Duncan Stevenson 13-15693 888
Open Jr   Kevin Sutton 07-60087 927
Open Jr Gold   N/A    

 

 
Copyright © 2008-2015 Delaware Trapshooting Association, Inc.
Best Viewed at 1280x800 Resolution (or greater)  ~  Last comprehensive website update: 06/01/2015 -- Minor updates almost weekly...